Základní pravidla: Hrači:7 hráčů-1.brankář
-3.střelci
-2 odrážeči
-1 chytač
Míče:1 camrál
2 potlouky
1 zlatonka
Střelci: snaží se prohodit camrál soupeřovími obručemi ,které hlídá brankář.1 gól=10 bodů.
Odrážeči:odpalují potlouky,které se snaží shodit hráče z košťat
Chytač:snaží se chytit zlatonku-Hřiště
HŘIŠTĚ
Zachariáš Mrzout popisuje famfrpálové hřiště 14. století jako hřiště oválného tvaru, pět set stop dlouhé a osmdesát stop široké, s malým centrálním kruhem (o průměru přibližně dvou stop) uprostřed. Říká nám také, že rozhodčí (neboli famfarbitr, jak byla tato osoba v oné době nazývána) přinesl všechny čtyři míče do centrálního kruhu a čtrnáct hráčů se rozestavilo kolem něj. Jakmile byly míče vypuštěny (Camrál vhazoval sám rozhodčí , hráči se okamžitě vznesli do vzduchu. Jako branky v Mrzoutově době dosud sloužily velké koše na stožárech.
Roku 1620 napsal Quintius Um-fraville knihu nazvanou Ušlechtilý sport kouzelníků, která obsahovala i schematický nákres hřiště 17. století. Koše na vrcholku brankových stožárů byly podstatně menší a výše položené než za Mrzoutových časů.
Roku 1883 se ke střílení branek přestalo užívat košů, ty byly nahrazeny brankovými stožáry, jichž používáme dodnes. Podoba famfrpálového hřiště se od té doby nezměnila.
okřídlený pekelně rychlý míček,chycením hra končí a chytačovo mužstvo získává 150 bodů.
Míče
Camrál
Camrály se od samého začátku vyráběly z kůže. Jako jediný ze čtyř famfrpálových míčů nebýval Camrál původně očarován; byla to prostě sešívaná kožená koule, často vybavená poutkem , protože bylo nutno ho chytat a házet jednou rukou. Některé staré Camrály mají úchytné jamky pro prsty. Potřeba poutek a úchytů však zmizela roku 1875, kdy byla vynalezena chytací kouzla, s jejíchž pomocí je střelec schopen očarovaný kožený míč ovládat jednou rukou i bez podobných pomůcek.
Moderní Camrál má průměr dvanácti palců a je bezešvý. Zářivě červenou barvu dostal poprvé v zimě roku 1711 po utkání, které proběhlo za vytrvalého deště, takže pokaždé, když někdo míč upustil na zem, byl nerozeznatelný od rozbahněného terénu. Střelce také čím dál víc rozčilovala nutnost neustále se střemhlav snášet k zemi a sbírat Camrál pokaždé, když ho někdo ve vzduchu minul. Krátce poté, co změnil
barvu, přišla čarodějnice Daisy Pennifoldová s nápadem očarovat Camrál tak, aby se v případě, že ho někdo z hráčů upustí, snášel k zemi jen pomalu, jako by klesal ke dnu ve vodě, takže střelci ho mohli zachytit ještě ve vzduchu. "Pennifoldského Camrálu" se užívá dodnes.
Potlouky
Jak jsme již viděli, prvními Potlouky (či tehdy "Krváky") byly létající kameny, které se do Mrzoutových dob změnily pouze do té míry, že šlo o kameny stesané do tvaru míčů. Tyto Potlouky však měly jednu obrovskou nevýhodu: kouzly posílené hole odrážečů 15. století je dokázaly roztříštit a všichni hráči pak byli po celý zbytek hry pronásledováni létajícím štěrkem.
Pravděpodobně z tohoto důvodu začala některá famfrpálová mužstva počátkem 16. století experimentovat s kovovými Potlouky. Agáta Chubbová, odbornice na starožitné kouzelnické artefakty, identifikovala ne méně než dvanáct olověných Potlouků pocházejících z tohoto období, které byly nalezeny na irských rašeliništích a anglických vřesovištích. "Jsou to nepochybně Potlouky, nikoli dělové koule," píše.
Jsou na nich zřetelné nepatrné jamky po holích odrážečů, jež byly posíleny kouzly, a očividné jsou i charakteristické znaky svědčící o tom, že jsou dílem někoho z kouzelníků (a nikoli nějakého mudly) - hladká linie tvaru, dokonalá symetrie. Definitivním důkazem byla skutečnost, že jakmile jsem je vyndala z bedny, v níž byly uloženy, všechny začaly ihned poletovat po mé pracovně a snažily se srazit mě na podlahu.
Po nějaké době se zjistilo, že olovo je na výrobu Potlouků příliš měkké (každá jamka, která na Potlouků zůstane, negativně ovlivňuje jeho schopnost přímého letu). V dnešní době se Potlouky vesměs vyrábějí ze železa, V průměru mají deset palců.
Kouzlo, jímž jsou Potlouky očarovány, je nutí pronásledovat všechny hráče bez rozdílu. Jsou-li ponechány samy sobě, zaútočí na toho hráče, který je jim nejblíže. Úkolem odrážečů je proto odpalovat Potlouky co možná nejdál od vlastního týmu.
Zlatonka
Zlatonka má velikost vlašského ořechu, stejně jako měla její předchůdkyně zlatonoska. Je očarována tak, aby byla co možná nejdéle nepolapitelná. Traduje se, že roku 1884 na vřesovišti Bodmin Moor Zlatonka unikala chycení celých šest měsíců; oba týmy, znechucené ubohým výkonem svých chytačů, poté nedohraný zápas raději ukončily. Cornwallští kouzelníci, kteří tamější oblast dobře znají, tvrdí, že Zlatonka dodnes volně poletuje nad vřesovištěm, tuto pověst se mi však nepodařilo potvrdit.
Fauly
Pravidla se samozřejmě "vyhlašují proto, aby se porušovala". V archivech odboru kouzelných her a sportů je zaznamenáno několik set famfrpálových faulů a je známo, že během finálového utkání vůbec prvního mistrovství světa, které se konalo roku 1473, se hráči dopustili úplně všech. Kompletní seznam těchto faulů však nikdy nebyl dán k dispozici kou-zelnické veřejnosti. Pracovníci odboru jsou toho názoru, že čaroděje a čarodějky by přečtení tohoto seznamu mohlo "přivést na různé myšlenky".
Já sám jsem měl to štěstí, že když jsem shromažďoval podklady pro tuto knihu, získal jsem přístup k dokumentům týkajícím se zmíněných faulů, a mohu potvrdit, že jejich zveřejnění by rozhodně nepřineslo nic dobrého. Navíc devadesátprocent uváděných faulů dnes za předpokladu, že je dodržen zákaz používání hůlek proti členům soupeřícího týmu (tento zákaz byl vyhlášen roku 1538), vůbec nepřipadá v úvahu. A dovolím si tvrdit, že ze zbývajících deseti procent by většina nepřišla na mysl ani tomu nejbezohlednějšímu hráči; jako příklad uveďme "podpálení metly protivníkova koštěte", "napadení protivníkova koštěte kyjem" nebo "napadení protivníka sekerou". Tím nechci říct, že dnešní hráči famfrpálu pravidla nikdy neporušují. V následující tabulce popisuji deset běžně se vyskytujících faulů. V prvním sloupci je uveden správný famfrpálový termín pro každý z nich.
Název Týká se Popis
Deformování Camrálu pouze střelců Nedovolené úpravy Camrálu (například jeho propíchnutí), aby pomaleji padal nebo létal klikatě.
Držení všech hráčů Uchopení metly protivníkova i koštěte za účelem jeho zpomalení či znesnadnění jeho letu.
Kapsování pouze střelců Držení ruky na Camrálu v okamžiku, kdy prochází brankovou obručí (Camrál je třeba prohodit).
Napadání brankáře pouze střelců Do brankoviště vlétne více než jeden střelec.
Nedovolené bránění všech hráčů Zaklínění násady vlastního koštěte za násadu koštěte protivníka s cílem odklonit ho ze směru letu.
Obecné ohrožení pouze održečů Odpálení Potlouku směrem k divákům, po němž je nutno hru j přerušit, zatímco pořadatelé spěchají i na pomoc okolostojícím. Někdy i používáno bezohlednými hráči, kteří tak znemožní střelcům soupeře skórovat.
Prorážení všech hráčů Let se zjevným účelem srazit se s protivníkem.
Pytlačení všech hráčů,kromě chytače Dotkne-li se kterýkoli z hráčů kromě kromě chytače i chytače Zlatonky nebo ji chytí.
Rumlování všech hráčů Příliš agresivní užívání loktů i v kontaktu s protivníky.
Vyrážení pouze brankáře Prostrčení kterékoli části těla brankáře l brankovou obručí a odpálení Camrálu. Brankář má brankovou obruč chránit zepředu, nikoli zezadu.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář